1. Správné skladování (nevyvolaný/neexponovaný film)
Správným skladováním filmu Polaroid se zajistí, že chemikálie na filmu zůstanou stabilní, že fotky dosáhnou nejlepších barev, kontrastu a detailů a uchovají si je po co nejdelší dobu.
Film Polaroid by měl být skladován ve svém neotevřeném, neprodyšně uzavřeném balení v chladném a suchém prostředí. Doporučujeme uchovávat naše filmy naležato v chladničce při konstantní teplotě v rozsahu 4–18 °C. Balení filmu nesmí projít mrazem! Poškodily by se chemikálie filmu a film by při použití nefungoval správně.
Náš film nebude fungovat podle očekávání při chladnějších teplotách. Před použitím je proto nutné jej nechat ohřát na pokojovou teplotu. Doporučujeme jej vytáhnout nejméně 1 hodinu před fotografováním, aby se jeho teplota vrátila na teplotu okolního prostředí.
2. Data expirace
K zajištění nejlepších výsledků je třeba všechny filmy Polaroid použít do 12 měsíců od data výroby (datum výroby naleznete vyražené na spodní straně každého balení filmu).
S tím, jak náš film stárne, dochází k chemickým změnám, a to může případně ovlivnit správné fungování filmu. Přestože se vliv chemického stárnutí správným skladováním potlačí, datum expirace označuje bod v tomto procesu, po němž je nepravděpodobné, že by film vyprodukoval snímky, které by splnily naše standardy kvality. Z filmů s uplynulým datem expirace lze stále získat různé výsledky, ale může dojít k vadám nebo defektům, kvůli kterým nebudeme moct přijmout reklamaci.
3. Údržba válečků ve fotoaparátu
K rozložení chemikálií mezi negativní a pozitivní částí fotografie prochází snímek mezi dvěma válečky, které se nacházejí pod krytem prostoru pro film ve fotoaparátu. Pokud jsou znečištěné, chemikálie se nerozprostírají rovnoměrně. Jedná se o nejčastější zdroj nežádoucích defektů filmu.
Proto byste měli pravidelně kontrolovat, zda jsou válečky fotoaparátu čisté. Přístup k nim lze získat po otevření krytu prostoru pro film ve fotoaparátu a vyčistit je lze jednoduše pomocí měkkého hadříku navlhčeného čistou vodou. Doporučujeme válečky fotoaparátu kontrolovat před vložením každého balení filmu a pravidelně je čistit – dokonce i v případě, že se na pohled zdají být čisté.
4. Kompenzace expozice
Většina typů filmu Polaroid má správnou/původní citlivost ASA a nevyžaduje kompenzaci expozice. Do tohoto seznamu patří filmy i-Type, 600 a 8x10.
Výjimkou je samozřejmě film SX-70. Současná generace filmu Polaroid SX-70 má mírně vyšší citlivost ASA/ISO než jeho tradiční protějšek. Znamená to, že náš film je citlivější na světlo. Při fotografování za jasného světla a dobrého osvětlení doporučujeme nastavit kolečko nebo posuvník na fotoaparátu Polaroid o 1/3 směrem k nastavení ztmavení.
Pokud fotografujete s vestavěným bleskem fotoaparátu, zkontrolujte, zda jsou kolečko nebo posuvník fotoaparátu pro zesvětlení/ztmavení nastaveny do střední polohy. Mějte na paměti, že vestavěný blesk fotoaparátů Polaroid je obvykle účinný pouze ve vzdálenosti 1–2,5 metru.
5. Teplota
Filmy Polaroid fungují nejlépe při teplotách 13–28 °C. Teploty, které jsou výrazně mimo tento rozsah, mohou ovlivnit dobu vyvolávání a barvu fotografií.
Fotografování v chladu (<13°C):
Při teplotách pod 13°C mají fotografie tendenci být přeexponované, postrádat kontrast barev a mít azurový (modrý) odstín. Při fotografování fotografií při nižších teplotách nechte snímky vyvolat ve vnitřní kapse bundy nebo někde jinde blízko u těla. Také doporučujeme nosit fotoaparát blízko u těla, aby zůstala zachovaná provozní teplota balení filmu a fotoaparátu.
Fotografování v teple (>28°C):
Při teplotách nad 28°C mají fotografie tendenci vyvíjet se s nádechem do žluta/červena. Při fotografování při vyšších teplotách zchlaďte balení filmu v ledničce, než jej použijete. Efekt způsobený teplem můžete minimalizovat tak, že fotografie zpracujete v chladnějším prostředí, jako je klimatizovaná místnost, izolovaná taška nebo pod studeným nápojem (ale vyhněte se vlhkosti).
6. Ochrana stínem
Film Polaroid je citlivý na světlo, dokonce i po vysunutí z fotoaparátu. Během těchto několika prvních sekund se nad fotkou vysune z fotoaparátu stínění a bude fotku chránit před světlem. Zajistí se tak dostatečná doba, aby se mohla modrá opacifikační vrstva rozprostřít po celém snímku.
Po uplynutí několika sekund lze fotografii zpod stínění vyjmout. Bude však stále citlivá na světlo! Měla by proto být pořád stíněna před silnými zdroji světla. Snažte se fotku chránit například:
- Lícem dolů na stole
- Uvnitř kapsy bundy
- Uvnitř prázdného boxu od filmu
Zastíněním fotografie během doby vyvolávání filmu (konkrétní dobu naleznete na zadní straně balení filmu) zajistíte hlubší saturaci, ostřejší detaily a také to, že váš výsledný snímek nebude vybledlý.
7. Řádné skladování (vyvolaného filmu)
Po vyvolání fotografie na filmu Polaroid stále dochází k chemickým reakcím. Jedná se o jedinou kopii vaší fotografie, proto o ni pečujte co nejlépe. To znamená uchovávat fotografie mimo přímé sluneční záření a při normální teplotě.
30 dnů po vyvolání:
Chcete-li fotografie uchovávat dlouhodobě, doporučujeme, abyste je během prvních 30 dní nevkládali do fotoalba nebo rámečků. Fotografie tak budou moct zcela vyschnout a chemický proces se zastaví.
Více než 30 dní po vyvolání:
Po 30 dnech lze fotografie uložit do alba nebo jiným podobným způsobem. Nejlepší je uschovat fotografie v suchém a chladném prostředí chráněném před UV zářením. Pokud si chcete fotografie zarámovat, doporučujeme použít rámečky s UV ochranou.
8. Recyklace filmových kazet
Je nám to líto, ale nejsme schopni prázdné filmové kazety opětovně využít ani recyklovat.
Doporučujeme, abyste prázdné filmové kazety recyklovali podle zákonů platných ve vaší zemi. Pokud používáte film 600, Spectra nebo SX-70, pamatujte, že kazety obsahují lithium-iontovou baterii a že byste měli zlikvidovat plastovou kazetu, kovovou pružinu a lithium-iontovou baterii odděleně.