Jonas Classon je fotograf s vášní pro fotografování ptactva a přírody. Získal několik ocenění, například Highly Commended v soutěži Wildlife Photographer of the Year 2020, pořádanou muzeem Natural History Museum v Londýně. Jonas také vede fotografické výpravy po celém světě a vyučuje na nich.
Jonas je fotograf, který stojí za knižním úspěchem publikace „Lappuggla – skrytá esence lesa“ a zde sdílí své nejlepší tipy, jak uspět ve focení ptactva.
Chcete také zachytit úžasné fotografie ptactva? I když se focení ptactva může často zdát skličující, ve skutečnosti je to docela snadné – musíte tomu ale přijít na kloub. Od nástrojů až po úspěšné techniky. Zde přinášíme to, co potřebujete vědět pro vaše začátky s fotografováním ptactva, než se vydáte na tuto zajímavou cestu.
Seznamte se s objektem
Předpokladem úspěchu při fotografování ptactva je poznat ptáka, kterého se chystáte fotografovat. Musíte ho nejen dobře vyfotit, ale také to udělat tak, aby jste ptáka nerušili.
Vhodným začátkem je vypnout techniku a po určitou dobu studovat pohybové vzorce a chování ptáka. Až poté si naplánujte, jak nejlépe zachytíte požadovaný snímek. Kdy je tento pták aktivní? Má místo, kam se rád vrací? Pokud získáte odpovědi na tyto otázky, bude pro vás snazší správně se lokalizovat ve vztahu k pozadí, popředí, světlu a směru větru.
2. Směr větru a světla
Existují dva parametry, které ovlivňují snímky více než většina ostatních. Vítr a směr světla. Všichni ptáci dělají většinu svých pohybů směrem k větru: vzlétají, přistávají, páří se nebo hledají potravu. S touto znalostí je předpokladem mít vítr za zády, pokud například chcete fotit ptáky zepředu.
Další parametr je směr světla. Já osobně téměř vždy preferuji podsvícení. Dodává fotce jedinečný pocit a atmosféru. Může také poskytnout velkolepé efekty, jako jsou osvětlená křídla a kapky vody. Moje optimální podmínky jsou tedy mít slunce v očích a vítr v zádech. Jak přesně se umístíte, závisí zcela na tom, jaký výsledek očekáváte. Důležité na této radě je jednoduše si uvědomit, jak vítr a světlo ovlivňují podmínky focení.
3. Blízkost subjektu
Dokonalý obraz je pro mě obraz, který zobrazuje blízkost subjektu. Tím nemyslím nutně být fyzicky blízko ptáka, ale že by se pták měl jevit divákovi jako přítomný. Trik, který lze použít ke zvýšení blízkosti, je pokusit se dostat na stejnou úroveň jako motiv. Tímto ptáka zvýrazníte a získáte pocit, že jste také v jejich světě. Na stejné vlnové délce. Pozitivním vedlejším efektem je, že získáte lepší úhel k pozadí. Pokud ležíte rovně na zemi, automaticky posouváte vzdálenost k pozadí. To zase poskytuje čistší a měkčí scénu pro konkrétní pozadí, které dále zvýrazňuje objekt focení.
4. Zahrňte do obrázku okolité prostředí
Obvykle říkám, že ptáci vypadají vždy stejně. Chci tím říct, že je to všechno kolem, co ovlivňuje, jestli je obrázek dobrý nebo ne. Klíčem ke vzrušujícím a velkolepým obrázkům je často kombinace ptáků se zajímavým prostředím. Snažím se proto vždy dobře sledovat své okolí a hledat možné sekce předem, než se pták zjeví na scéně. Někdy nechám ptáka být jen malým detailem na větším obrázku - pokud je prostředí dostatečně zajímavé. Pokud budu fotit konkrétní druh pro určitý projekt, vždy se snažím zjistit, na kterých místech mám tenhle konkrétní druh šanci najít a následně vybrat místo, které má nejkrásnější přírodu. Tento krok zvyšuje šance na získání lepších snímků.
5. Vyzkoušejte různé objektivy
Pokud jde o fotografování ptactva, často je ohnisková vzdálenost 400-600 mm ideální pro přiblížení. Existuje zde ale velké riziko zaseknutí právě na jedné ohniskové vzdálenosti. Úskalím je, že můžete zůstat pozadu ve svém rozvoji jako dobrý fotograf. Doporučuji proto měnit různé objektivy a ohniskové vzdálenosti, čímž udržíte kreativitu na maximu. Například několik mých nejlepších fotek ptáků jsem pořídil širokoúhlými objektivy. Jinými slovy, ptáky můžete fotografovat s jakýmkoli vybavením. Trikem je přizpůsobit své představy.
Jste na dobré cestě vytvořit krásné fotografie ptactva. Pokuste se zachytit ty úžasné okamžiky při fotografování běžného ptactva, i těch méně obvyklých druhů. Ale co je nejdůležitější - užijte si to! A úspěch se dostaví sám od sebe.
Jaké vybavení použít pro focení ptactva?
Neexistuje žádný seznam vybavení, který by byl ideální pro každého fotografa, vše závisí na vámi preferovaném objektu, váze, kterou jste ochotni vzít s sebou a v neposlední řadě také na rozpočtu, který jste připraveni utratit, atd. Zde je však několik položek, které vám mohou pomoci na vaší cestě k úspěchu při fotografování ptactva.
Stativy
Dobrým nápadem by mohl být také stabilní stativ - zejména ten z uhlíkových vláken nebo hliníku. Stativy vám pomohou stabilizovat a udržovat fotoaparát stabilní, bez jakýchkoli pohybů nebo vibrací, což zaručeně zlepší vaše fotografie, ať už jste profesionální fotograf nebo začátečník. Stativy také usnadňují manuální nastavení změnou výšky a úhlů. Hliníkový stativ je často levnější, zatímco uhlíková vlákna jsou lehčí a v zimě tak nechladí.
Gimbaly
Gimbal vám může také přijít vhod a umožní vám efektivně ulevit od hmotnosti teleobjektivu tak jednoduše, jak vám umožní natáčet pomocí objektivu přesně podle vašeho přání.
Paměťové karty
Při fotografování ptactva můžete skončit pořízením stovek snímků v řadě. Mějte vždy po ruce rychlou a výkonnou paměťovou kartu, aby vám nedošla rychlost zápisu. Nechcete se nechat omezovat tím, že nebudete moci dosáhnout dokonalého záběru, když jste ve správný čas na správném místě.
Rukavice
Focení ptactva je často o pobytu v brzkých ranních hodinách v mrazu a o dlouhém čekání na dokonalý záběr. Dobré rukavice by mohly vaše čekání zpříjemnit.
Tašky
Někdy se musíte dopravit na odlehlé místo, abyste získali dokonalý záběr. Praktická taška od ThinkTank unese nejen vaše vybavení, ale je také šetrná k vašim zádům...
Binokulární dalekohledy a pozorovací dalekohledy
Potřebujete dalekohled pro focení ptactva? Ne, ale jako váš přítel v terénu funguje dalekohled doopravdy skvěle. Pomocí dalekohledu prozkoumáte oblast při hledání ptactva. Nebo v situaci, když čekáte na ptáka, který sedí v dálce, aby se přiblížil. Případně jen na několik minut pozorujte pohyby ptáků, abyste si vybrali správné místo k jejich fotografování. Binokulární dalekohled vám umožní najít objekt rychleji než u většiny objektivů. Dalekohled s vysokou propustností světla může skutečně pomoci najít váš objekt i za špatných světelných podmínek, brzy ráno a pozdě večer.