Kdo je David de Rueda?
Jsem fotograf pocházející z Francie a věnuji se průzkumu opuštěných míst. Rád cestuji po světě a objevuji zapomenutá a nepřístupná místa. Také mě inspirují noční scény a zajímavé krajiny. Co si pamatuji, vždy jsem miloval fotografie. Když jsem byl teenager, natáčeli jsme krátké filmy s přáteli. Když jsem dostal svůj první fotoaparát typu „zaměř a fotografuj“, přirozeně jsem se pustil do fotografování. Od té doby jsem s tím nikdy nepřestal.
Co je Urban Exploration?
Urban Exploration aneb prozkoumávání opuštěných míst je moderní způsob, jak zažít dobrodružství v našich městech i mimo ně. Jeho podstatou je prozkoumávání zapomenutých a nepřístupných míst, kam se normálně nedostaneme. Různorodost prozkoumávaných míst je absolutně neomezená – od starých hradů až po továrny těžkého průmyslu, od nejhlubších tunelů až po ty nejvyšší střechy.
Když jsem s prozkoumáváním opuštěných míst začal, ani jsem nevěděl, že pro to existuje nějaký název. Vždycky mě zajímala opuštěné fasády, kterých si většina lidí nevšímala. Když jsem poprvé vcházel do budovy, říkal jsem si „podívám se, co je uvnitř“. Byla to obrovská podmořská základna z druhé světové války. Strávil jsem celé hodiny v nekonečné spleti tunelů a chodeb a velmi to na mě zapůsobilo. Vyvolalo to ve mně silný pocit, že jsem v paralelním světě, o kterém nikdo další neví. Stejně jako jsem zůstal u fotografování, tak jsem od té doby zůstal i u prozkoumávání. Stále vyhledávám další nová dobrodružství.
Výlety jsou skvělým způsobem, jak objevovat nějakou zemi a její skryté poklady. Před několika lety jsem cestoval tři měsíce po USA a jel jsem z New York City do Los Angeles. Objevil jsem mnoho úžasných míst a natočil Urban Escape, dokument o amerických průzkumnících opuštěných míst. Od vrcholů newyorských mostů až po hřbitovy za měsíčního svitu v Kalifornii pro mě byly tyto tři měsíce na cestách mým životním dobrodružstvím.
Některé z mých nejzapamatovatelnějších průzkumů se odehrály také v dřívějším Sovětském svazu, kde se mísí architektura brutalismu s obrovitostí projektů. K nejepičtějšímu průzkumu přitom došlo v Kazachstánu, když se mi podařilo objevit pozůstatky sovětského vesmírného závodu v Bajkonuru. Šlo o dva gigantické, již 30 let opuštěné, hangáry uprostřed pouště, které ukrývaly dva raketoplány a odpalovací zařízení. Tento průzkum vyžadoval hodně přípravy a také trochu štěstí, protože to byl skok do neznáma.
Míst, které bych chtěl vidět, jsou celé tucty a jsou po celém světě!
Průvodce pro začátečníky v urban fotografii
Než začnete fotit, je vždy zajímavé místo nejprve prozkoumat. Samozřejmě kvůli potěšení ze samotného místa, ale také proto, abyste si ho procítili a zjistili, co stojí za to vyfotografovat.
Dobrou cestou, jak vytvořit snímky, na které budete hrdí, je zaměřit se na co nejlepší úhel pohledu a vytáhnout z každé scény to nejlepší. Raději trávím víc času na vytvoření jedné dobré fotografie než na několika průměrných. Hledání zajímavé atmosféry a hraní si s perspektivami a světlem jsou hlavními prvky, se kterými začít.
Vybavení pro fotografování
Spolu s fotoaparátem je stativ jedním z hlavních vybavení průzkumníka opuštěných míst. Fotografování probíhá často za špatných světelných podmínek, a to je důvod, proč je nutné mít kvůli ostrým snímkům při nízkém ISO stativ. Pomáhá také vylepšit orámování fotografie. Nejlepší je stativ s dobrým poměrem velikosti a hmotnosti, protože při prozkoumávání se musíte moct snadno přesouvat.
V mém batohu můžete nalézt Full Frame digitální zrcadlovku, širokoúhlý objektiv (14–24 mm), standardní 50mm objektiv, blesky, RGB LED panely, dálkové ovladače a dostatek baterií.
Jak plánovat exkurzi
- Jak si vybírat místa k navštívení
To, jaká místa navštívit, závisí skutečně nejvíc ze všeho na každého vkusu a ambicích. K prvním průzkumům si nevybírejte místa s příliš obtížným přístupem, protože je důležité získávat zkušenosti. Postupně! - Další vybavení kromě toho fotografického
Určitě se vám budou hodit pracovní rukavice a kapesní svítilna, stejně jako pevné boty, ve kterých se bude dobře lézt. Mějte na sobě nenápadné barvy. Občas může být potřeba i lano. Na delší průzkumy si s sebou nezapomeňte vzít vodu a svačinu. - Bezpečnost
Už ze samé podstaty nejsou zapomenutá a nepřístupná místa bezpečná. Musíte to mít neustále na paměti, být stále ostražití a sledovat, kam dáváte nohy a ruce, protože nebezpečí může číhat všude. Pokud podlaze, schodišti nebo žebříku nedůvěřujete, nezkoušejte na ně chodit. Nehody se stanou velmi rychle. Sám jsem tomu byl velmi blízko – když jsem prozkoumával zapomenutý hotel v New Yorku, znenadání se pode mnou propadla podlaha. Naštěstí jsem se při pádu zachytil lokty a dokázal vylézt zpátky. Hala pode mnou byla vysoká 5 nebo 6 metrů… Kromě toho je důležité, aby někdo z vašich přátel nebo rodiny věděl, kde jste a kdy si mají dělat starosti, když se nebudete vracet. Bezpečnější je vždycky prozkoumávání s někým dalším. - Předběžný výzkum
Průzkum začíná obvykle daleko dříve, než se na něj skutečně vydáte. Zahrnuje více či méně pátrání ohledně nalezení místa (místa, která lze nalézt hůře, bývají obvykle zajímavější). Některá místa budou vyžadovat také prošetřování, až si budete připadat jako skuteční detektivové. Pokud začnete fotkou nebo názvem, budete muset najít další vodítka k nalezení místa. V pátrání vám může pomoct spousta online nástrojů (satelitní snímky, databáze budov, různá fóra, novinové články atd.). Až budete na místě, věnujte dostatek času tomu, abyste si místo prohlédli a našli nejsnazší vstup. A pamatujte – neodnášejte si víc než fotky a nezanechávejte víc než stopy!