4. Fotoaparát a nastavení
Co se týče fotoaparátů, můžete použít ten, který máte. Pro dlouhou expozici je možné použít dokonce i analogové fotoaparáty. (Viz níže má fotka z fotoaparátu Hasselblad X-Pan) Teď používám Sony a7RIV. Když se chystáte s dlouhou expozicí začít, nesmíte zapomenout na fotoaparátu vypnout veškerou stabilizaci. Stabilizace není potřeba a mohla by vést ke špatným a málo ostrým fotkám. Je to, jako kdyby aktivní stabilizace ve skutečnosti vytvářela malé vibrace, když je fotoaparát na stativu a používáte dlouhou expozici. Takže ji nezapomeňte vypnout.
Při ostření použijte automatické zaostřování, ale jakmile zaostříte, vypněte ho. Jakmile pak bude objekt na místě, jste připraveni pořídit snímek. Fotoaparát pak nemusí znovu zaostřovat.
Doby expozice, clona a ISO
Pokud potřebujete dlouhou expozici, zde je několik tipů pro expoziční časy, clonu a ISO. Pokud používáte bezzrcadlovku, můžete před stisknutím spouště vidět na displeji, jak bude fotka zhruba vypadat. Obvykle využívám ISO 100 nebo nižší, protože tak zabráním šumu v obraze. Co se týče clony, nejčastěji jsem někde mezi 7,1 a 13–16. Nechoďte výš, protože většina objektivů nedělá dobré fotky při cloně přes 16. Můžete naopak použít nižší clonová čísla, pokud chcete dosáhnout efektu bokeh (rozmazané pozadí) nebo rozmazání určitých částí fotky.
O vzhledu fotky nyní rozhoduje rychlost závěrky. Ta určuje, jak moc budou světlomety aut rozmazané, jak jemná bude voda nebo do jaké míry budou rozostřené záběry v pohybu. To znamená, jak moc se pohybující části na fotce pohybují během toho, kdy je fotoaparát „otevřený“. Pro snímky na pláži a když chci mít vodu opravdu jemnou, používám obvykle 20–30vteřinovou expozici. Pro snímky se světlomety aut pak 1–2vteřinovou podle toho, kolik aut jezdí. Jezdí-li jich hodně, může být expoziční čas delší. Ale vyzkoušejte to a uvidíte, jak to funguje. Je velká zábava si s nastavením pohrát!
Sony a7RIV, Nisi 15mm f4 – 30 sek. f5.6, NiSi ND1000 – Arne Jacobsens Belle Vista og Bellevue Theatret, Klampenborg
5. Ostatní dobré vybavení pro dlouhou expozici
Jde například o kabelovou spoušť nebo bezdrátové ovladače, které zabraňují třesu při stisknutí tlačítka závěrky. Tohle příslušenství je super užitečné také v režimu „bulb“, kdy dojde k zavření od chvíle, kdy stisknete spoušť, podržte ji dole a znovu uvolněte. Je to obzvlášť užitečné, pokud jste venku a vaše expozice se pohybují kolem 1–2 minut.
Aplikace: Pro dlouhé expozice existují různé aplikace. Patří mezi ně například vlastní aplikace značky NiSi nebo Photopills. Není to však něco, co používám. Můžete si je ale vygooglit a podívat se, co dělají ostatní. Třeba to bude zrovna něco pro vás.
Posledním tipem je, abyste si nezapomněli vzít také něco dobrého na zub a k pití, když budete dlouho pryč. Focení s dlouhou expozicí trvá o něco déle než u běžných fotografií. Vždycky je dobré mít s sebou svačinu a kávu, čaj nebo vodu.
Sony a7RII, Sony Carl Zeiss 16-35, 20 sek. f14 – Copenhagen International School, Nordhavn, København
Sony a7RII, Carl Zeiss Batis 18mm, 30sek, F13 – Nisi ND64 + Cir. Pol – Islands Brygge, København
Sony a7RIV, Samyang 12mm F2, 30 sek @f5.6 – NiSi ND1000 – Arne Jacobsens livreddertårne, Bellevue, Klampenborg
Håndholdt Hasselblad X-Pan, Fujifilm Provia 100F, 45mm Carl Zeiss, f4, 1 sek. – Nørreport Station, København
Sony a7RII – 40mm Carl Zeiss Batis, 3,2sek, F11 – Metropolis, Sluseholmen, København
Sony a7III, Tamron 17-28mm f2.8 – 30s @F16 – Hotel D’Angleterre, København